سردار حسن تهرانی مقدم كه به پدر موشكی سپاه معروف و مشهور است در سفری به روسیه از مقامات مرموز و چندچهره این كشور درخواست مساعدت در فناوری های نظامی و موشكی كرد كه با پاسخ منفی آنها روبه رو شد. او ناامید از روسیه به حرم امام رئوف علی بن موسی الرضا(ع) رفت و از درگاه قبله خراسان استعانت طلبید و آنگاه به تدوین مدل دلخواه فناوری خویش پرداخت و امروز میوه های این مدل در اختیار نظام اسلامی است.متن های ذیل دیدگاه برخی از همرزمان، دوستان و فرماندهان سپاه پیرامون جایگاه آن شهید عزیز می باشد كه از خبر گزاری فارس برداشت شده است

سردار وحیدی : پشتوانه ای برای نظام، خاری در چشم دشمنان

سردار سرلشكر پاسدار شهید حسن تهرانی مقدم همواره با فعالیت های خود پشتوانه ای برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و خاری در چشمان دشمنان آن بود. بار دیگر شاهین شهادت بر شانه های استوار مردانی از جنس حسین بن علی (ع) قرار گرفت و در آستانه یوم الولایه، گروهی از عاشقان ولایت را به ملكوت اعلی و بر سفره پربركت اهل بیت (علیهم السلام) مهمان كرد. سبزپوشانی آهنین اراده كه به عشق دیدار مولای شهیدشان به نماز سرخ شهادت قامت بستند و در سلام صلاتشان مقتدای خویش را زیارت كردند. رادمردانی كه طلایه دار آنان یادگاری از دوران دفاع مقدس و یكی از مصادیق حقیقی «و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا» بود. سردار سرلشكر پاسدار شهید حسن تهرانی مقدم بدون شك نمونه ای از متخصصان متعهد در عرصه اقتدار و سربلندی ایران و از مجاهدانی بود كه پس از سال ها عشق و حماسه همچنان به مجاهدت در عرصه علمی و تحقیقات دفاعی همت گمارد.

 

سرلشكر غلامعلی رشید:

شهید تهرانی مقدم یك شخصیت بسیار برجسته نظامی و كم نظیر در نیرو های مسلح بود. البته آن شهید مظلوم خواهد ماند و هر چقدر درباره او گفته شود، در حد شأن او نخواهد بود. شهید مقدم بنیانگذار قدرت موشكی سپاه بود و ضربات سنگینی به بعثی ها و منافقین وارد كرده بود. در طول این ۳۰ سال وارد هر عرصه ای كه می شد، اثرات بسیار عظیمی از خود به جای می گذاشت. شهید مقدم مردی با تفكرات متعالی،اراده قوی و اخلاص بسیار بود. همه نظامیان باید به این شهید افتخار كنند؛ البته همراهان او از برجستگان نیرو های مسلح بودند.

سرلشكر رحیم صفوی؛

گام های بزرگ برای اقتدار نظامی سپاه

سردار مقدم بنیانگذار سپاه پاسداران و بنیانگذار سیستم های نظامی و فرماندهی دانشمند، عارف و مخلص و مجاهدی بزرگ بود.

هشت سال دفاع مقدس و ۲۳ سال پس از آن دوران امتحانات عظیمی بود كه او با عزم و اراده پولادین با عشق و ارادت به رسول خدا و عترت طاهرینش، خصوصاً حضرت فاطمه زهرا (س) و امیرالمؤمنین(ع)، در جهت رسیدن به جهاد خودكفایی و اقتدار نظامی سپاه قدم های بزرگ و آرمانی سترگی برداشت.

سرلشكر شهید حسن تهرانی مقدم و همكارانش در سازمان جهاد خودكفایی سپاه همچون دوران دفاع مقدس، شبانه روز مجاهدتی مخلصانه را برای ارتقای قدرت نظامی و دفاعی كشور سامان می دادند و خداوند اینگونه مقدر ساخته بود كه خلعت زیبای شهادت را در ایام عید غدیر به قامت استوار آنان بپوشاند. خانواده های محترم شهید حسن مقدم و دیگر شهیدان به خوبی می دانند كه شهادت عزت ابدی و برای این شهید و دیگر شهیدان پیوستن به قافله سالار شهیدان حسین بن علی (ع) است. برای خانواده های این عزیزان صبر و استقامت را مسئلت داریم و برای دوستان و همرزمان او ادامه راه نورانی و آرمان و اهداف بزرگ و راهبردی او را خواستاریم. امیدوارم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ملت بزرگ ایران با درك شرایط كنونی، آمادگی جهادی و روحیه حماسی و دفاع همه جانبه خود را زنده نگه دارند .

سردار محمد كاظمی؛

شهادت و جوشش مضاعف

سردار سرلشكر حسن تهرانی مقدم، مسئول سازمان جهاد خود كفایی سپاه و فردی با تقوا، مطیع ولایت، با روحیه و

اراده ای پولادین بود كه در راه خدمت رسانی، شب و روز نمی شناخت. قطعاً همكاران این شهید عزیز مسیر او را با پشتگرمی بیشتر ادامه داده و اجازه نخواهند داد راه او با خللی روبه رو شود.

بنده از دیر باز با این سردار شهید آشنا بودم. سردار مقدم همه جانبه پای كار بود و كوچكترین اشكالات را در مسیر كارش با دقت و حساسیت تحت نظر داشت و با تمام وجود سعی در برطرف كردن این اشكالات می كرد. او شخصیتی جامع الاطراف بود، از نظر دانش و عملكرد، ابتكارات علمی او تأثیرات شگرفی در مسیر عملش داشت و قطعاً همكاران این شهید عزیز مسیر او را با پشتگرمی و شكوفایی بیشتر ادامه داده و اجازه نخواهند داد راه او با خلل روبه رو شود.

شهادت سردار مقدم قطعاً موجب ایجاد جوشش مضاعف در میان همكارانش خواهد بود و همه برادران در سپاه با همین روحیه، راه و روش شهید مقدم را ادامه خواهند داد.

سردار امیر علی حاجی زاده؛

راه سردار شهید مقدم توقف ناپذیر است

تهرانی مقدم مجاهد بزرگی بود كه ترجیح می داد گمنام باشد. او از جنس حسین خرازی، همت، احمد كاظمی و دیگر شهدا بود.

او بنیانگذار توپخانه و بخش موشكی سپاه بود و همواره عشق ولایت داشت و از كار های برجسته ایشان تربیت و پرورش افرادی از جنس خود بود. شهید مقدم ستاره پنهانی در آسمان سپاه بود و البته از جنس ایشان بسیار زیاد در سپاه وجود دارد كه اكثراً در طبقه خود شهید مقدم هستند.

شهید مقدم صفی را پشت سر دارد كه با هیچ ابزاری قابل دیدن نیستند و نتوانستند مانع از ادامه مسیر شوند، دشمنان بدانند با رفتن شهید مقدم راهش متوقف نمی شود و آنها از این موضوع خوشحال نباشند.

سردار موسوی؛

 

تا لحظه شهادت مشغول تحقیقات بود

شهید تهرانی مقدم تا روز آخر به عنوان مسئول سازمان جهاد خود كفایی سپاه در ایجاد یك توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول كار های علمی و تحقیقاتی بود تا به درجه شهادت نایل شد.

ایشان از فرماندهانی بود كه از ابتدای شكل گیری سپاه به عضویت سپاه در آمده بود و در بنیانگذاری مجموعه های ادوات، توپخانه و موشكی سپاه و ایجاد یك قدرت بازدارنده برای نظام نقش كلیدی و اساسی داشت و تقریباً دوران دفاع مقدس را كاملاً در صحنه های نبرد بود.

شهید مقدم در ابتدای جنگ در بخش تأسیس فرماندهی توپخانه سپاه و بعد از آن هم در تشكیل و بنیانگذاری فرماندهی موشكی سپاه تأثیر گذار بود و تقریباً ۲۵ سال از عمر پر بركت خود را در ایجاد و توسعه این بخش از توان دفاعی كشور قرار داده بود. با پایان جنگ سردار مقدم وارد تحقیقات و توسعه فعالیت های مرتبط با ارتقای قدرت بازدارندگی نظام شد و در سازمان جهاد سپاه به عنوان مسئول سازمان جهاد فرماندهی كل سپاه مشغول به خدمت شد كه تا روز آخر هم به عنوان مسئول این سازمان در ایجاد یك توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول كار های علمی و تحقیقاتی بود تا به درجه شهات نایل شد.شهید تهرانی مقدم سرانجام در مسیر كارهای علمی و تحقیقاتی كه انجام می دادند، به شهادت رسید.

نوع مطلب :
برچسب ها : شهدای غدیر،
لینک های مرتبط :
شهید حسن تهرانی مقدم
دانشمند برجسته و پارسای بی ادعا
درباره وبلاگ

کسانی را که در راه خدا کشته شده‏ اند مرده مپندار، بلکه زنده ‏اند و نزد پروردگارشان به ایشان روزی می‏دهند.
از فضیلتی که خدا نصیبشان کرده است شادمانند و به آنها که در پی شان هستند و هنوز به آنها نپیوسته‏اند بشارت می‏دهند که بیمی بر آنها نیست و اندوهگین نشوند.
سوره آل عمران ؛ آبات ۱۶۹ -مدیر وبلاگ : گمنام گمنام
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب و محیط سایت چگونه است؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ابزار تلگرام