تبلیغات
شهید حسن تهرانی مقدم - ابتکارات شهید تهرانی مقدم
 
چهارشنبه 29 شهریور 1391 :: نویسنده : محمد سلطانی

بسمه تعالی 

در پایان عملیات رمضان که اتفاقاً دچار جراحات زیادی هم شده بودم، شهید خرازی یک جلسه ای گرفت و چند نفر از بچه های آرپی جی زن و پیاده را جمع کرد و گفت ما تعدادی توپ از دشمن به غنیمت گرفته ایم و می خواهیم استفاده کنیم اما کادر لازم را نداریم...در اتاق کار فرمانده توپخانه و موشکی نیروی زمینی سپاه پاسداران، عکس شش نفر از پیشکسوتان توپخانه سپاه در کنار هم بر دیوار جاخوش کرده است. سردار مقدم، سومین نفر از این جمع است که به کاروان شهدا پیوسته و آن سه تن دیگر در انتظار وصال هستند. آنچه می خوانید گفت وگو با سردار سرتیپ دوم پاسدار محمود چهارباغی است که توسط روابط عمومی نیروی زمینی تهیه و در آستانه چهلمین روز شهادت سردار شهید مهندس حسن تهرانی مقدم منتشر شده تا  ابعاد وجودی این دانشمند فرزانه و رزمنده مجاهد و گمنام هرچه بیشتر شناخته شودبرای شروع از نحوه آشنایی خود با شهید مقدم بگویید..

  با سلام و درود به روان همه شهدا مخصوصاً شهید بزرگوار سردار حسن مقدم، مؤسس توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

در پایان عملیات رمضان که اتفاقاً دچار جراحات زیادی هم شده بودم، شهید خرازی یک جلسه ای گرفت و چند نفر از بچه های آرپی جی زن و پیاده را جمع کرد و گفت؛ شما خیلی وقت است که در جبهه هستید و برد سلاحتان کوتاه است. ما تعدادی توپ از دشمن به غنیمت گرفته ایم و می خواهیم استفاده کنیم اما کادر لازم را نداریم. شما بروید و آموزش توپخانه ببینید تا در عملیات بعدی از اینها استفاده کنیم.انگار این صحبت های شهید خرازی همین دیروز بود.

تقریباً مجموعه ای 20نفره بودیم که برادر شهید مقدم هم در بین ما بود. رفتیم در انرژی اتمی آبادان و مشغول آموزش شدیم. آنجا بود که با حسن مقدم آشنا شدم و گفتند ایشان فرمانده توپخانه سپاه است و می خواهند بیایند بازدید. آموزشمان تمام شد و اولین عملیات، عملیات محرم بود که ما در توپخانه بودیم و شهید مقدم هم فرماندهی توپخانه را برعهده داشت.

یک تیم قوی داشت. حسن بلافاصله توپهایی را که از دشمن غنیمت گرفته شده بود، بخصوص در عملیات فتح المبین که تعداد آنها زیاد بود، با حکمی که گرفته سازماندهی و توپخانه را راه اندازی کرد

حتماً فرمانده جوانی بودند؟

- بله. سن دقیقشان را نمی دانم اما می شود گفت ما نوجوانان بودیم و ایشان جوان، نسبت به ما جاافتاده تر بود.

یک تیم قوی داشت. حسن بلافاصله توپهایی را که از دشمن غنیمت گرفته شده بود، بخصوص در عملیات فتح المبین که تعداد آنها زیاد بود، با حکمی که گرفته سازماندهی و توپخانه را راه اندازی کرد.

ایشان به سراغ شهید حسن شفیع زاده می رود و به عنوان جانشین خودش به کارگیری می کند. افراد دیگری مانند سردار زهدی و شهید یزدانی را به تیم خودشان اضافه می کنند و سازماندهی توپهای غنیمتی را شروع می کنند. انصافاً هم سازماندهی خیلی خوبی انجام می دهند. بلافاصله از نیروهای مستعد در سراسر کشور جمعی را درست می کند و آموزش توپخانه در انرژی اتمی را راه اندازی می کند که بعدها گسترش پیدا کرده و تبدیل به دانشکده توپخانه می شود.

 

اگرچه ایشان برای عموم شخصیتی ناشناخته بود اما در همین مدت کوتاه، مباحثی که درباره ایشان مطرح شده حاکی است که وی فردی پیشرو و صاحب تفکرات و اندیشه های بلند بوده است.

- شهید حسن مقدم همیشه چندین سال جلوتر از زمان خودش فکر و حرکت می کرد و بقیه را هم دنبال خودش می کشید. امروز موفقیت هایی که در ساخت توپ و گلوله توپ، راکت اندازها و راکت ها و موشک های مختلف در جمهوری اسلامی داریم، بی شک بخش عمده ای از آن مدیون تفکرات و پیگیری ها و زحمات شبانه روزی شهید حسن مقدم است.

آقای مقدم همه جانبه فکر می کرد. بچه های وزارت دفاع، در صنایع گوناگون از شهادت ایشان داغدار شدند چون از نزدیک با آنها کار می کرد. صنعت را می آورد پشت سر افکار خودش.

زمانی که در جمهوری اسلامی هیچ کس به ذهنش هم خطور نمی کرد که ما بتوانیم توپ بسازیم، ایشان می گفت صنعت ما باید بتواند توپ بسازد و آنقدر پیگیری کرد تا بالاخره جوانان ایرانی موفق به این کار شدند و توپ ساختند.

همان اوایل که آمدم توپخانه، مقدم به من گفت ما یک گلوله هایی برای توپ 130 ساخته ایم که بردش 35 کیلومتر است. در صورتی که برد گلوله های رایج این توپ 27 کیلومتر بیشتر نبود. به من گفت برو و این گلوله را تست کن.ما گلوله ها را بردیم و نزدیک جاده آبادان- اهواز تست کردیم و اتفاقاً جواب هم داد. حسن مقدم هم در دیدگاه بود و مراقبت می کرد.

مقدم از ابتدا دنبال تحقیقات و نوآوری بود و این زمانی بود که کسی اصلا در این وادی ها نبود.

در عملیات خیبر یکی از مهندسین موشکی ساخته بود و قرار بود مقدم موشک را بیاورد طلائیه و شلیک کند. اولین موشکی بود که ساخته بودیم. مقدم و چند نفر دیگر از جمله شهید حسن قاضی و سردار آقایی و اعتصامی و تعدادی دیگر رفتند برای شلیک موشک. داستان مفصلی دارد. دشمن آمد در منطقه و درگیر شدند و حسن قاضی همان جا به شهادت رسید. از همان جا شروع کار موشکی حسن مقدم بود.

امروز موفقیت هایی که در ساخت توپ و گلوله توپ، راکت اندازها و راکت ها و موشک های مختلف در جمهوری اسلامی داریم، بی شک بخش عمده ای از آن مدیون تفکرات و پیگیری ها و زحمات شبانه روزی شهید حسن مقدم است

حسن اهل عمل بود. جوان ها را آورد پای کار، صنعت را آورد پای کار، آموزش را از طریق راه اندازی دانشکده توپخانه پیگیری کرد. بخش تحقیقات را در کنار دانشگاه امام حسین(ع) راه انداخت و پیوند دهنده همه اینها هم خودش بود تا ما موشکی و توپخانه قوی داشته باشیم.

من نفر می شناسم که مقدم رفته بود در خانه اش و گفته بود تو باید بیایی و در کار موشکی مشغول شوی. افرادی را متخصص بودند و تدین داشتند این طور پیدا می کرد و تک تک می رفت سراغشان، چون می دانست نخبه هستند.

از کارهای مقدم کمتر کسی مطلع است و شاید تعداد این افراد به اندازه انگشتان دست هم نباشد. پیشرفت ها و ابتکارات حسن مقدم در دنیای موشکی، برگ های برنده ما در آینده خواهد بود.

 

ظاهراً یک ارتباط و علاقه خاصی میان ایشان و مقام معظم رهبری وجود داشته است.

- شهید مقدم فوق العاده نسبت به ولایت حساس بود. بچه هایی هم که با او کار می کردند همین طور بودند. حسن مرید بی چون و چرای حضرت آقا بود. فرامین ایشان را به هر نحو ممکن که می شد، می خواست اجرایی کند. همیشه می گفت؛ ما اگر ولایی هستیم باید فرامین آقا را اجرایی کنیم تا مشت آقا همیشه بالا باشد و هر وقت لازم شد بر سر دشمن فرود بیاید.

ولایت مداری را عملا پیگیری می کرد و خیلی اهل اینکه حالا حرف بزند و شعار بدهد نبود. دستاوردهای ما امروز محصول همین ولایت مداری است. اینکه می بینید دشمن از توان موشکی ما در هراس است و معادلات جهانی را تغییر داده است، اینها محصول همان ولایت مداری است.

خب از آن طرف هم که دیگر همه دیدند. حضرت آقا هم در مراسم تشییع پیکر سردار مقدم و یارانش حاضر شدند و هم آن پیام نورانی و بلند را صادر کردند و چند روز بعد هم به منزل ایشان رفتند و با خانواده شهید دیدار کردند که مجموع اینها نشانگر یک ارتباط صمیمانه است.

 

روحیات اخلاقی ایشان چطور بود؟

یک اخلاقی داشت که اگر یک بار او را می دیدی، شیفته اش می شدی. آنقدر جاذبه داشت که اگر بپرسید یک نفر با اخلاق محمدی و اسلامی نام ببر، می گویم حسن مقدم. البته این حرف فقط برای من نیست، بزرگان سپاه به این موضوع اذعان دارند.

هر وقت برای شهدای توپخانه یادواره ای بود، اولین سخنرانی که به ذهنمان می رسید سردار مقدم بود و او هم با جان و دل می پذیرفت. چون عاشق شهدا بود و شهدای توپخانه را خیلی دوست داشت. عاقبت خودش هم به صف شهدا پیوست. انصافاً حقش هم همین بود

حسن در همه کارها پرتلاش و پرجنب وجوش بود. در کار ورزش عالی بود. تمام قله های مرتفع کشور را فتح کرده بود. کوهنورد حرفه ای بود. فوتبالیست خوبی هم بود. در منطقه هر وقت فرصتی پیش می آمد، می گفت توپ را بردارید برویم فوتبال.

هر وقت برای شهدای توپخانه یادواره ای بود، اولین سخنرانی که به ذهنمان می رسید سردار مقدم بود و او هم با جان و دل می پذیرفت. چون عاشق شهدا بود و شهدای توپخانه را خیلی دوست داشت. عاقبت خودش هم به صف شهدا پیوست. انصافاً حقش هم همین بود. حق حسن این نبود که در بستر از دنیا برود. با آن سابقه ای که ما در این 30 سال از ایشان دیدیم، لیاقتش فقط شهادت بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 28 آبان 1397 05:05 بعد از ظهر
hello!,I really like your writing very so much! proportion we keep in touch more approximately your article on AOL?
I require an expert in this house to resolve my problem.

Maybe that's you! Having a look forward to see you.
شنبه 26 آبان 1397 05:19 قبل از ظهر
Sling tv coupons and promo codes for november 2018
Hello! This post could not be written any better! Reading through this post
reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this.

I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a
good read. Thank you for sharing! Sling tv coupons and promo codes for
november 2018
پنجشنبه 24 آبان 1397 07:47 بعد از ظهر
This is my first time pay a visit at here and i am really pleassant to read all at one place.
دوشنبه 21 آبان 1397 04:39 بعد از ظهر
Hello! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my old
room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.

Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!
چهارشنبه 16 آبان 1397 01:23 بعد از ظهر
If you are going for most excellent contents
like myself, just pay a visit this website all the time because it presents quality contents, thanks
یکشنبه 13 آبان 1397 05:39 قبل از ظهر
Hey very interesting blog!
یکشنبه 6 آبان 1397 11:44 قبل از ظهر
Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give
a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
Thank you so much!
پنجشنبه 3 آبان 1397 06:23 قبل از ظهر
It's in fact very complicated in this active life to listen news
on TV, therefore I just use the web for that purpose, and take
the most recent news.
چهارشنبه 2 آبان 1397 04:08 بعد از ظهر
You have made some really good points there. I looked on the web
to find out more about the issue and found most individuals will go along with your
views on this website.
جمعه 27 مهر 1397 11:01 قبل از ظهر
It is actually a nice and helpful piece of
info. I'm satisfied that you shared this helpful information with us.
Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.
سه شنبه 17 مهر 1397 09:46 بعد از ظهر
Hi friends, its enormous article about teachingand completely defined,
keep it up all the time.
سه شنبه 17 مهر 1397 07:44 بعد از ظهر
I am sure this article has touched all the internet viewers, its really really good paragraph on building up new blog.
سه شنبه 17 مهر 1397 02:58 بعد از ظهر
I do not even know how I ended up right here, but I
believed this post used to be great. I do not know who you are however definitely you're going
to a well-known blogger when you aren't already. Cheers!
سه شنبه 17 مهر 1397 04:58 قبل از ظهر
Hi to all, the contents present at this web site are genuinely amazing for people experience,
well, keep up the good work fellows.
دوشنبه 16 مهر 1397 09:48 بعد از ظهر
Hi everyone, it's my first visit at this web page, and article is truly fruitful in support
of me, keep up posting these types of content.
دوشنبه 16 مهر 1397 01:49 بعد از ظهر
Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if
you have to manually code with HTML. I'm starting
a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from
someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
یکشنبه 15 مهر 1397 08:01 بعد از ظهر
You can definitely see your expertise in the work you write.
The sector hopes for more passionate writers such as you who aren't afraid to mention how they believe.
At all times go after your heart.
شنبه 14 مهر 1397 02:09 قبل از ظهر
Wonderful post but I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Appreciate it!
جمعه 13 مهر 1397 07:12 بعد از ظهر
Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.

Please let me know where you got your design. Appreciate it
چهارشنبه 5 مهر 1396 09:00 قبل از ظهر
There is definately a lot to know about this topic. I really like all of the points you
made.
جمعه 20 مرداد 1396 07:42 بعد از ظهر
I think this is among the such a lot important information for me.
And i am happy studying your article. But wanna commentary on few basic issues, The web site taste is perfect, the articles is really nice
: D. Just right activity, cheers
جمعه 13 مرداد 1396 06:23 قبل از ظهر
Hi there, just became alert to your blog through Google,
and found that it is really informative. I'm going to watch out
for brussels. I will be grateful if you continue
this in future. Many people will be benefited from your writing.

Cheers!
جمعه 6 مرداد 1396 06:28 بعد از ظهر
Thanks for finally talking about >شهید حسن تهرانی مقدم - ابتکارات شهید تهرانی مقدم <Liked it!
پنجشنبه 29 تیر 1396 09:40 بعد از ظهر
Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly.
I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it
in two different web browsers and both show the same results.
شنبه 3 تیر 1396 04:02 بعد از ظهر
Loving the info on this site, you have done great
job on the content.
چهارشنبه 31 خرداد 1396 02:25 بعد از ظهر
Glad to be one of the visitors on this awing website :D.
چهارشنبه 31 خرداد 1396 02:12 بعد از ظهر
Loving the information on this website, you have done great job
on the content.
دوشنبه 22 خرداد 1396 05:59 بعد از ظهر
If some one wishes expert view about blogging then i advise
him/her to pay a quick visit this blog, Keep up the fastidious job.
یکشنبه 21 خرداد 1396 03:46 بعد از ظهر
Hi there, You have performed an excellent job. I'll
definitely digg it and for my part suggest to my friends.

I'm sure they will be benefited from this
website.
یکشنبه 21 خرداد 1396 02:02 قبل از ظهر
My brother suggested I would possibly like this web site.
He used to be totally right. This submit actually made my day.
You cann't believe simply how much time I had spent for this info!

Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
شهید حسن تهرانی مقدم
دانشمند برجسته و پارسای بی ادعا
درباره وبلاگ

کسانی را که در راه خدا کشته شده‏ اند مرده مپندار، بلکه زنده ‏اند و نزد پروردگارشان به ایشان روزی می‏دهند.
از فضیلتی که خدا نصیبشان کرده است شادمانند و به آنها که در پی شان هستند و هنوز به آنها نپیوسته‏اند بشارت می‏دهند که بیمی بر آنها نیست و اندوهگین نشوند.
سوره آل عمران ؛ آبات ۱۶۹ -مدیر وبلاگ : محمد سلطانی
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب و محیط سایت چگونه است؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ابزار تلگرام