تبلیغات
شهید حسن تهرانی مقدم - ابتکارات شهید تهرانی مقدم
 
چهارشنبه 29 شهریور 1391 :: نویسنده : گمنام گمنام

بسمه تعالی 

در پایان عملیات رمضان که اتفاقاً دچار جراحات زیادی هم شده بودم، شهید خرازی یک جلسه ای گرفت و چند نفر از بچه های آرپی جی زن و پیاده را جمع کرد و گفت ما تعدادی توپ از دشمن به غنیمت گرفته ایم و می خواهیم استفاده کنیم اما کادر لازم را نداریم...در اتاق کار فرمانده توپخانه و موشکی نیروی زمینی سپاه پاسداران، عکس شش نفر از پیشکسوتان توپخانه سپاه در کنار هم بر دیوار جاخوش کرده است. سردار مقدم، سومین نفر از این جمع است که به کاروان شهدا پیوسته و آن سه تن دیگر در انتظار وصال هستند. آنچه می خوانید گفت وگو با سردار سرتیپ دوم پاسدار محمود چهارباغی است که توسط روابط عمومی نیروی زمینی تهیه و در آستانه چهلمین روز شهادت سردار شهید مهندس حسن تهرانی مقدم منتشر شده تا  ابعاد وجودی این دانشمند فرزانه و رزمنده مجاهد و گمنام هرچه بیشتر شناخته شودبرای شروع از نحوه آشنایی خود با شهید مقدم بگویید..

  با سلام و درود به روان همه شهدا مخصوصاً شهید بزرگوار سردار حسن مقدم، مؤسس توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

در پایان عملیات رمضان که اتفاقاً دچار جراحات زیادی هم شده بودم، شهید خرازی یک جلسه ای گرفت و چند نفر از بچه های آرپی جی زن و پیاده را جمع کرد و گفت؛ شما خیلی وقت است که در جبهه هستید و برد سلاحتان کوتاه است. ما تعدادی توپ از دشمن به غنیمت گرفته ایم و می خواهیم استفاده کنیم اما کادر لازم را نداریم. شما بروید و آموزش توپخانه ببینید تا در عملیات بعدی از اینها استفاده کنیم.انگار این صحبت های شهید خرازی همین دیروز بود.

تقریباً مجموعه ای 20نفره بودیم که برادر شهید مقدم هم در بین ما بود. رفتیم در انرژی اتمی آبادان و مشغول آموزش شدیم. آنجا بود که با حسن مقدم آشنا شدم و گفتند ایشان فرمانده توپخانه سپاه است و می خواهند بیایند بازدید. آموزشمان تمام شد و اولین عملیات، عملیات محرم بود که ما در توپخانه بودیم و شهید مقدم هم فرماندهی توپخانه را برعهده داشت.

یک تیم قوی داشت. حسن بلافاصله توپهایی را که از دشمن غنیمت گرفته شده بود، بخصوص در عملیات فتح المبین که تعداد آنها زیاد بود، با حکمی که گرفته سازماندهی و توپخانه را راه اندازی کرد

حتماً فرمانده جوانی بودند؟

- بله. سن دقیقشان را نمی دانم اما می شود گفت ما نوجوانان بودیم و ایشان جوان، نسبت به ما جاافتاده تر بود.

یک تیم قوی داشت. حسن بلافاصله توپهایی را که از دشمن غنیمت گرفته شده بود، بخصوص در عملیات فتح المبین که تعداد آنها زیاد بود، با حکمی که گرفته سازماندهی و توپخانه را راه اندازی کرد.

ایشان به سراغ شهید حسن شفیع زاده می رود و به عنوان جانشین خودش به کارگیری می کند. افراد دیگری مانند سردار زهدی و شهید یزدانی را به تیم خودشان اضافه می کنند و سازماندهی توپهای غنیمتی را شروع می کنند. انصافاً هم سازماندهی خیلی خوبی انجام می دهند. بلافاصله از نیروهای مستعد در سراسر کشور جمعی را درست می کند و آموزش توپخانه در انرژی اتمی را راه اندازی می کند که بعدها گسترش پیدا کرده و تبدیل به دانشکده توپخانه می شود.

 

اگرچه ایشان برای عموم شخصیتی ناشناخته بود اما در همین مدت کوتاه، مباحثی که درباره ایشان مطرح شده حاکی است که وی فردی پیشرو و صاحب تفکرات و اندیشه های بلند بوده است.

- شهید حسن مقدم همیشه چندین سال جلوتر از زمان خودش فکر و حرکت می کرد و بقیه را هم دنبال خودش می کشید. امروز موفقیت هایی که در ساخت توپ و گلوله توپ، راکت اندازها و راکت ها و موشک های مختلف در جمهوری اسلامی داریم، بی شک بخش عمده ای از آن مدیون تفکرات و پیگیری ها و زحمات شبانه روزی شهید حسن مقدم است.

آقای مقدم همه جانبه فکر می کرد. بچه های وزارت دفاع، در صنایع گوناگون از شهادت ایشان داغدار شدند چون از نزدیک با آنها کار می کرد. صنعت را می آورد پشت سر افکار خودش.

زمانی که در جمهوری اسلامی هیچ کس به ذهنش هم خطور نمی کرد که ما بتوانیم توپ بسازیم، ایشان می گفت صنعت ما باید بتواند توپ بسازد و آنقدر پیگیری کرد تا بالاخره جوانان ایرانی موفق به این کار شدند و توپ ساختند.

همان اوایل که آمدم توپخانه، مقدم به من گفت ما یک گلوله هایی برای توپ 130 ساخته ایم که بردش 35 کیلومتر است. در صورتی که برد گلوله های رایج این توپ 27 کیلومتر بیشتر نبود. به من گفت برو و این گلوله را تست کن.ما گلوله ها را بردیم و نزدیک جاده آبادان- اهواز تست کردیم و اتفاقاً جواب هم داد. حسن مقدم هم در دیدگاه بود و مراقبت می کرد.

مقدم از ابتدا دنبال تحقیقات و نوآوری بود و این زمانی بود که کسی اصلا در این وادی ها نبود.

در عملیات خیبر یکی از مهندسین موشکی ساخته بود و قرار بود مقدم موشک را بیاورد طلائیه و شلیک کند. اولین موشکی بود که ساخته بودیم. مقدم و چند نفر دیگر از جمله شهید حسن قاضی و سردار آقایی و اعتصامی و تعدادی دیگر رفتند برای شلیک موشک. داستان مفصلی دارد. دشمن آمد در منطقه و درگیر شدند و حسن قاضی همان جا به شهادت رسید. از همان جا شروع کار موشکی حسن مقدم بود.

امروز موفقیت هایی که در ساخت توپ و گلوله توپ، راکت اندازها و راکت ها و موشک های مختلف در جمهوری اسلامی داریم، بی شک بخش عمده ای از آن مدیون تفکرات و پیگیری ها و زحمات شبانه روزی شهید حسن مقدم است

حسن اهل عمل بود. جوان ها را آورد پای کار، صنعت را آورد پای کار، آموزش را از طریق راه اندازی دانشکده توپخانه پیگیری کرد. بخش تحقیقات را در کنار دانشگاه امام حسین(ع) راه انداخت و پیوند دهنده همه اینها هم خودش بود تا ما موشکی و توپخانه قوی داشته باشیم.

من نفر می شناسم که مقدم رفته بود در خانه اش و گفته بود تو باید بیایی و در کار موشکی مشغول شوی. افرادی را متخصص بودند و تدین داشتند این طور پیدا می کرد و تک تک می رفت سراغشان، چون می دانست نخبه هستند.

از کارهای مقدم کمتر کسی مطلع است و شاید تعداد این افراد به اندازه انگشتان دست هم نباشد. پیشرفت ها و ابتکارات حسن مقدم در دنیای موشکی، برگ های برنده ما در آینده خواهد بود.

 

ظاهراً یک ارتباط و علاقه خاصی میان ایشان و مقام معظم رهبری وجود داشته است.

- شهید مقدم فوق العاده نسبت به ولایت حساس بود. بچه هایی هم که با او کار می کردند همین طور بودند. حسن مرید بی چون و چرای حضرت آقا بود. فرامین ایشان را به هر نحو ممکن که می شد، می خواست اجرایی کند. همیشه می گفت؛ ما اگر ولایی هستیم باید فرامین آقا را اجرایی کنیم تا مشت آقا همیشه بالا باشد و هر وقت لازم شد بر سر دشمن فرود بیاید.

ولایت مداری را عملا پیگیری می کرد و خیلی اهل اینکه حالا حرف بزند و شعار بدهد نبود. دستاوردهای ما امروز محصول همین ولایت مداری است. اینکه می بینید دشمن از توان موشکی ما در هراس است و معادلات جهانی را تغییر داده است، اینها محصول همان ولایت مداری است.

خب از آن طرف هم که دیگر همه دیدند. حضرت آقا هم در مراسم تشییع پیکر سردار مقدم و یارانش حاضر شدند و هم آن پیام نورانی و بلند را صادر کردند و چند روز بعد هم به منزل ایشان رفتند و با خانواده شهید دیدار کردند که مجموع اینها نشانگر یک ارتباط صمیمانه است.

 

روحیات اخلاقی ایشان چطور بود؟

یک اخلاقی داشت که اگر یک بار او را می دیدی، شیفته اش می شدی. آنقدر جاذبه داشت که اگر بپرسید یک نفر با اخلاق محمدی و اسلامی نام ببر، می گویم حسن مقدم. البته این حرف فقط برای من نیست، بزرگان سپاه به این موضوع اذعان دارند.

هر وقت برای شهدای توپخانه یادواره ای بود، اولین سخنرانی که به ذهنمان می رسید سردار مقدم بود و او هم با جان و دل می پذیرفت. چون عاشق شهدا بود و شهدای توپخانه را خیلی دوست داشت. عاقبت خودش هم به صف شهدا پیوست. انصافاً حقش هم همین بود

حسن در همه کارها پرتلاش و پرجنب وجوش بود. در کار ورزش عالی بود. تمام قله های مرتفع کشور را فتح کرده بود. کوهنورد حرفه ای بود. فوتبالیست خوبی هم بود. در منطقه هر وقت فرصتی پیش می آمد، می گفت توپ را بردارید برویم فوتبال.

هر وقت برای شهدای توپخانه یادواره ای بود، اولین سخنرانی که به ذهنمان می رسید سردار مقدم بود و او هم با جان و دل می پذیرفت. چون عاشق شهدا بود و شهدای توپخانه را خیلی دوست داشت. عاقبت خودش هم به صف شهدا پیوست. انصافاً حقش هم همین بود. حق حسن این نبود که در بستر از دنیا برود. با آن سابقه ای که ما در این 30 سال از ایشان دیدیم، لیاقتش فقط شهادت بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 28 مرداد 1398 04:59 بعد از ظهر
I've been browsing on-line greater than 3 hours lately, yet I never discovered any fascinating article like yours.
It is lovely price enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made
excellent content material as you probably did, the net will
be a lot more useful than ever before.
دوشنبه 28 مرداد 1398 09:47 قبل از ظهر
If some one desires expert view concerning blogging after that i propose him/her to visit this webpage, Keep up the fastidious job.
یکشنبه 27 مرداد 1398 05:23 بعد از ظهر
Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a weblog site?
The account aided me a appropriate deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided bright transparent idea
پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:23 بعد از ظهر
Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering
if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding
one? Thanks a lot!
سه شنبه 8 مرداد 1398 03:51 بعد از ظهر
Awesome post.
دوشنبه 31 تیر 1398 04:37 بعد از ظهر
You really make it appear so easy together with your presentation however I to find this topic to
be actually something which I feel I might never understand.
It kind of feels too complex and very broad for me.
I'm looking forward to your subsequent put up, I will try to get the cling of it!
natalielise pof
پنجشنبه 27 تیر 1398 04:22 بعد از ظهر
What i do not understood is in fact how you are now not actually a lot more smartly-preferred than you
might be now. You're very intelligent. You already know therefore considerably in relation to this subject, produced me for my part imagine
it from numerous numerous angles. Its like women and men aren't interested unless it's
one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs outstanding.
All the time deal with it up!
پنجشنبه 27 تیر 1398 06:17 قبل از ظهر
I do not even know the way I finished up
here, but I believed this put up was once good. I do not realize who you're however
certainly you're going to a well-known blogger when you aren't already.
Cheers!
جمعه 24 خرداد 1398 01:17 بعد از ظهر
Greetings! Very useful advice within this article! It's the little changes that produce the most important changes.
Many thanks for sharing!
دوشنبه 20 خرداد 1398 11:14 قبل از ظهر
I don't know if it's just me or if perhaps everyone else encountering problems with your blog.
It appears as if some of the written text
in your posts are running off the screen. Can someone else please comment
and let me know if this is happening to them too?
This may be a problem with my browser because I've had this happen previously.
Thank you
شنبه 18 خرداد 1398 02:59 بعد از ظهر
I have learn some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
I wonder how so much attempt you place to
create one of these wonderful informative site.
جمعه 17 خرداد 1398 07:08 قبل از ظهر
I am not certain the place you're getting your information, however great topic.
I must spend some time studying much more or working out
more. Thanks for excellent information I used to be on the
lookout for this info for my mission.
جمعه 17 خرداد 1398 06:32 قبل از ظهر
I used to be able to find good advice from your blog posts.
جمعه 17 خرداد 1398 03:39 قبل از ظهر
This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I have
found something that helped me. Many thanks!
چهارشنبه 15 خرداد 1398 05:17 بعد از ظهر
Hi, just wanted to tell you, I loved this article. It
was inspiring. Keep on posting!
چهارشنبه 15 خرداد 1398 09:30 قبل از ظهر
Howdy this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or
if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience.

Any help would be greatly appreciated!
چهارشنبه 15 خرداد 1398 05:59 قبل از ظهر
I like it when individuals come together and share thoughts.
Great site, stick with it!
چهارشنبه 15 خرداد 1398 05:23 قبل از ظهر
I think the admin of this web page is truly working hard in support of his web page, because here every material
is quality based data.
سه شنبه 14 خرداد 1398 05:53 قبل از ظهر
Woah! I'm really loving the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's very
hard to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal.

I must say you have done a great job with this. Also, the blog loads very
fast for me on Firefox. Superb Blog!
یکشنبه 12 خرداد 1398 11:44 قبل از ظهر
This piece of writing is actually a pleasant one it helps new internet people, who are wishing in favor of blogging.
یکشنبه 12 خرداد 1398 10:06 قبل از ظهر
WOW just what I was looking for. Came here by searching for ابتکارات
شنبه 11 خرداد 1398 06:50 بعد از ظهر
Hello, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little comment to support you.
جمعه 10 خرداد 1398 06:38 قبل از ظهر
bookmarked!!, I love your website!
پنجشنبه 9 خرداد 1398 11:27 بعد از ظهر
Hello there, I think your website could be having
internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web
site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it's got some overlapping issues.

I simply wanted to provide you with a quick heads up!
Aside from that, great website!
چهارشنبه 8 خرداد 1398 04:11 بعد از ظهر
Yes! Finally something about gamefly free trial.
سه شنبه 7 خرداد 1398 09:48 بعد از ظهر
Hi it's me, I am also visiting this web site regularly, this web site
is truly pleasant and the visitors are actually sharing nice thoughts.
جمعه 20 اردیبهشت 1398 11:16 بعد از ظهر
This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of
your wonderful post. Also, I have shared your website in my social
networks!
جمعه 20 اردیبهشت 1398 05:39 قبل از ظهر
I always used to study post in news papers but now as I am a user of internet therefore from
now I am using net for posts, thanks to web.
جمعه 20 اردیبهشت 1398 01:20 قبل از ظهر
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post
and the rest of the website is very good.
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 09:45 قبل از ظهر
I really like what you guys are usually up too.

Such clever work and reporting! Keep up the fantastic works guys I've added you guys to blogroll.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
شهید حسن تهرانی مقدم
دانشمند برجسته و پارسای بی ادعا
درباره وبلاگ

کسانی را که در راه خدا کشته شده‏ اند مرده مپندار، بلکه زنده ‏اند و نزد پروردگارشان به ایشان روزی می‏دهند.
از فضیلتی که خدا نصیبشان کرده است شادمانند و به آنها که در پی شان هستند و هنوز به آنها نپیوسته‏اند بشارت می‏دهند که بیمی بر آنها نیست و اندوهگین نشوند.
سوره آل عمران ؛ آبات ۱۶۹ -مدیر وبلاگ : گمنام گمنام
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب و محیط سایت چگونه است؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ابزار تلگرام