حسن تهرانی مقدم نماینده نسلی است که با دست خالی به جنگ تحریم‌ها رفته و از هیچ، همه چیز ساختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کنگره جهانی اقتدار، چهار سال پیش در ۲۱ آبان یک اتفاق تلخ رخ داد و یکی از خدمتگزاران به مردم و کشور به شهادت رسید.

خبر اما بسیار کوتاه و ناگوار بود، سردار حسن طهرانی مقدم در حادثه پادگان ملارد به شهادت رسید؛ سرداری که پدر موشک ایران نامیده می‌شود و یکی از بهترین فرماندهان عرصه فناوری‌های موشکی بود.

شهیدطهرانی مقدم از فرماندهانی بود که از ابتدای شکل‌گیری سپاه به عضویت سپاه در آمده بود و در بنیانگذاری مجموعه‌‌های ادوات، توپخانه و موشکی سپاه و ایجاد یک قدرت بازدارنده برای نظام نقش کلیدی و اساسی داشت و در دوران جنگ حضور فعال داشت.

شهید حسن تهرانی مقدم

وی در ابتدای جنگ در بخش تأسیس فرماندهی توپخانه سپاه و بعد از آن هم در تشکیل و بنیانگذاری فرماندهی موشکی سپاه تأثیرگذار بود و تقریباً ۲۵ سال از عمر خود را در ایجاد و توسعه این بخش از توان دفاعی قرار داده بود.

بعد از آن، طهرانی مقدم وارد تحقیقات و توسعه فعالیت‌‌های مرتبط با ارتقای قدرت بازدارندگی نظام شد و در سازمان جهاد سپاه به عنوان مسئول سازمان جهاد فرماندهی کل سپاه مشغول شد که تا روز آخر عمر هم به عنوان مسئول این سازمان در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود.

فردی که هم‌قطارانش همه از او به عنوان یک استثنا یاد کرده‌اند؛ به عنوان مثال سردار وحیدی وزیر سابق دفاع درباره شهید تهرانی‌مقدم گفته بود: سردار سرلشکر پاسدار شهید حسن تهرانی مقدم همواره با فعالیت‌های خود پشتوانه‌ای برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و خاری در چشمان دشمنان آن بود.

او بدون شک نمونه‌ای از متخصصان متعهد در عرصه اقتدار و سربلندی ایران و از مجاهدانی بود که پس از سال‌ها عشق و حماسه همچنان به مجاهدت در عرصه علمی و تحقیقات دفاعی همت گمارد.

سرلشکر رحیم صفوی نیز درباره این شهید گفته بود: سردار مقدم بنیانگذار سپاه پاسداران و بنیانگذار سیستم‌های نظامی و فرماندهی دانشمند، عارف و مخلص و مجاهدی بزرگ بود.

۸ سال دفاع مقدس و ۲۳ سال پس از آن دوران امتحانات عظیمی بود که او با عزم و اراده پولادین با عشق و ارادت به رسول خدا و عترت طاهرینش، خصوصاً حضرت فاطمه زهرا (س) و امیرالمؤمنین(ع)، در جهت رسیدن به جهاد خودکفایی و اقتدار نظامی سپاه قدم‌های بزرگ و آرمانی سترگی برداشت.

آنچه مسلم است، حسن طهرانی مقدم نماینده نسلی است که با دست خالی به جنگ تحریم‌ها رفته و از هیچ همه چیز ساختند؛ حسن تهرانی مقدم نماد و اسطوره طیفی است که ثابت کرده‌اند می‌توان در تحریم‌ها هم با مدیریت صحیح و جهادی به اهداف بزرگ انقلاب رسید؛ آنچه حسن طهرانی مقدم گفت تا بر قبرش بنویسند و آرزویش بود بر قلب فرزندان انقلاب نوشته شده است.

این هم از عجایب و معجزات انقلاب است که با شهادت بزرگی، نه یک نفر بلکه ده‌ها نفر با انگیزه بیشتری همان راه را می‌روند؛ طهرانی مقدم پایه‌گذار صنعت موشکی ایران است و امروز در نبود او صدها متخصص و جوان ایرانی با همان انگیزه‌ها بلکه بیشتر، همان راه را می‌روند؛ همین‌هاست که بازخوانی مرام و مسلک طهرانی مقدم را بیش از گذشته لازم و ضروری می‌کند.

حسن طهرانی مقدم نماد آنهایی است که جانشان را برای عزت انقلاب و ایران فدا کردند؛ همین‌هاست که او را عزیز و بزرگ کرده در چشم مردمان ایران زمین؛ طهرانی مقدم را هرروز باید خواند و بازخوانی کرد؛ منش، تدبیر، کارآمدی و مدیریت در عین تحریم را از طهرانی مقدم‌ها باید آموخت؛ غربت نه سزاوار چنین مردانی است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شهید حسن تهرانی مقدم
دانشمند برجسته و پارسای بی ادعا
درباره وبلاگ

کسانی را که در راه خدا کشته شده‏ اند مرده مپندار، بلکه زنده ‏اند و نزد پروردگارشان به ایشان روزی می‏دهند.
از فضیلتی که خدا نصیبشان کرده است شادمانند و به آنها که در پی شان هستند و هنوز به آنها نپیوسته‏اند بشارت می‏دهند که بیمی بر آنها نیست و اندوهگین نشوند.
سوره آل عمران ؛ آبات ۱۶۹ -مدیر وبلاگ : گمنام گمنام
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب و محیط سایت چگونه است؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ابزار تلگرام