بعد از گذشته نزدیک به یک ماه از پرتاب موشک‌های میان برد شهاب ۱ و ۲ و موشکهای دوربرد و نقطه زن قدر Fو H سپاه؛ همچنان توان نظامی و موشکی ایران مورد بحث رسانه های خارجی است.

توان نظامی و موشکی کشورمان در سالهای متوالی به درجه ای از رشد و پیشرفت رسیده است که علاوه بر تایید این توانمندیها از سوی مسئولان داخلی؛ این امر بارها و بارها از سوی رسانه های خارجی و تحلیلگران این حوزه مورد نقد قرار گرفته و در گزارشات خود بر این نکته ادغان داشته اند که ایران؛ کشوری توانمند از لحاظ نظامی است؛ توانمندی که ترس و وحشتی نیز بر دل عده ای از آنها انداخته تا با بهانه های واهی به دنبال ایجاد تحریم های دوباره علیه کشورمان باشند.


بنابراین گزارش، پس از برگزاری رزمایش موشکی اقتدار ولایت در انتهای سال ۹۴ و پرتاب موشک‌های میان برد شهاب ۱ و ۲ و موشکهای دوربرد و نقطه زن قدرFو H سپاه؛ سیل اظهار نظرها در خصوص توان نظامی ایران از سوی رسانه های خارجی منتشر شد. در همان ایام شبکه خبر به نقل از شبکه تلویزیونی فاکس نیوز به سخنان وزیر دفاع آمریکا در این زمینه اشاره کرده بود و از قول وی نوشته بود که: “جمهوری اسلامی  در خصوص سلاحهای مختلف پیشرفت کرده است. ایران در ابداعات موشکی و ارتقاء برد، قدرت انفجاری آنها  و دقت این موشک ها  پیشرفت پیوسته ای داشته است. ایران پیش از این به موشک هایی مجهز بود که می توانستند اسرائیل و اروپای شرقی را هدف قرار دهند اما ایران سرگرم کارهای بیشتری است و به زودی ممکن است موشک های با برد بیشتر آزمایش کند.”

این گزارش می افزاید: بعد از گذشته نزدیک به یک ماه از این رویداد همچنان توان نظامی و موشکی ایران مورد بحث رسانه های خارجی است و اخیرا اندیشکده هریتیج در گزارشی به قلم ریچل زیزموز ز تحلیلگران ارشد این اندیشکده با مضمون لزوم ایجاد سامانه دفاع هوشمند در برابر توان موشکی بالستیک ایران به این موضوع اشاره داشته است. باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از این اندیشکده در این باره نوشته است: “در حالیکه ایران تزلزل آمریکا در تعهد به توافق هسته‌ای را مشاهده می کند، دقت و قدرت موشکی بالستیک خود را توسعه می دهد. در این شرایز بهتر است آمریکا از برنامه دفاع موشکی در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس برای مواجهه با تهدید ایران حمایت کند. با وجود اینکه ماه‌ها از اجرای توافق هسته‌ای برای قطع تمام مسیرهای ایران به سوی سلاح هسته‌ای می گذرد، ایران کماکان تهدید جدی علیه آمریکا، متحدان و منافع حیاتی این کشور در خاور میانه است به طوریکه در ارزیابی‌های سازمان امنیتی آمریکا در ۹ فوریه ۲۰۱۶ آمده است: نیروهای نظامی و امنیتی ایران در پی این هستند که نشان دهند اشتیاق‌ قدرت اول بودن منطقه‌ از سوی آن‌ها حتی با وجود برجام نیز تغییر نیافته است . بر این اساس، این کشور حتی یک هفته مانده به روز اجرای برجام نیز موشک برد بلند جدید “عماد” را که از دقت بالاتری برخوردار است رونمایی و پرتاب کرد.

این اندیشکده در ادامه با اشاره به دیگر موارد آزمایش‌های موشکی ایران نوشته است: “مذاکره‌کنندگان هسته‌ای به جای افزایش محدودیت بر ایران بر  محدودیت‌های از قبل موجود در زمینه موشک‌های بالستیک (قطعنامه‌های ۱۹۲۹شورای امنیت در سال ۲۰۱۰) صرف نظر کردند. اکثر موشک‌های بالستیک ایران از لحاظ برد و گنجایش حمل مهمات به طور اساسی قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای بوده و موفقیت ایرانیان در پرتاب‌های فضایی که موجب کاستن شکاف فنی در تولید موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای بومی (ICBM) شده است. آن‌طور که اینک پیدا است، ایران بزرگترین زرادخانه موشکی خاورمیانه را داراست و حتی بدون کلاهک‌های هسته‌ای مجموع موشک‌های متعارف ایران برای غلبه بر دفاع‌های موشکی موجود در منطقه کافی است.

بنابراین ادامه گسترش ظرفیت و قابلیت موشکی ایران تهدید قابل توجه علیه برتری کیفی نظامی اسرائیل، امنیت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و نیروهای نظامی آمریکا در منطقه، ثبات امنیتی و داد و ستد‌های موجود در خلیج فارس است.”

اندیشکده هریتیج در بخشی دیگر از این گزارش مدعی شد: “در حالی‌که تهران منتظر لحظه‌ای ایده‌آل برای برهم زدن توافق هسته‌ای است، به توسعه برد، دقت و مرگبار بودن قدرت موشکی بالستیک خود ادامه می‌دهد. پس تنظیم سیاست دفاعی منطقه بر مبنی فرض انطباق ایران با توافق هسته‌ای خطرناک و بی‌تدبیری است . این کشور آشکارا اعلام کرده  و نشان داده است که قصد محدود کردن برنامه موشکی بالستیک را ندارد. بنابراین آمریکا بهتر است که از برنامه ایجاد دفاع موشکی در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس برای مواجهه با تهدید ایران حمایت کند. با وجودی که امارات متحده عربی سال ۲۰۱۱ اولین کشوری بود که سامانه دفاع موشکی برد بلند “تاد” را خریداری کرد و اکثر دیگر کشورهای منطقه نیز مجهز به سامانه دفاع موشکی “پتریوت” هستند؛ اما از نظر تدارکات، ارتباطات، قابلیت همکاری و شاید از همه مهمتر اعتماد مشکل داشته و با چالش روبرو هستند. آمریکا باید استقرار سامانه‌های دفاع موشکی را برای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ادامه داده و ایجاد دفاع موشکی یکپارچه را بنا دارد زیرا نه تنها دفاع موشکی بهبود یافته سطح امنیتی منطقه را ارتقا می‌دهد بلکه تجاوز بعدی ایرانیان را باز می‌دارد و نیز به شرکا و متحدان آمریکا اطمینان می‌بخشد. توافق هسته‌ای سیاست خارجی جنگ طلبانه و خصمانه ایران را رفع نمی‌کند بنابر این ضرورت دارد آمریکا دفاع از متحدان و منافع خود را بالاتر از توافق با ایران در اولویت قرار دهد و باید با ادامه پیگیری تمامی  گزینه‌ها با رفتارهای تجاوزگرانه ایران مقابله کند.”

یادآور می شود: کشورمان موشک‌های مختلفی در بردهای مختلف و با ویژگی‌های متفاوت در اختیار دارد. موشک‌های خلیج‌فارس، قیام، سجیل، قدرF، شهاب ۳ و چندین و چند موشک دیگر، جزو مشهورترین موشک‌های ایران به شمار می‌روند. ویژه نامه سی سال اقتدار موشکی به معرفی مختصری از آنها پرداخته که در زیر می خوانید:

*** خلیج فارس؛ کابوس مرگ برای شناورهای متخاصم

بهمن ماه ۱۳۸۹؛ موشک جمهوری اسلامی ایران یک فروند موشک جدید خود را با موفقیت ازمایش کرد تا «خلیج فارس» به عنوان اولین موشک بالستیک مافوق صوت ایرانی، علیه اهداف دریایی نام بگیرد. رسم بر این است که برای مقابله با اهداف دریایی نظیر رزم ناوها و شناورهای سنگین، موشک‌های کروز بکار گرفته شوند که البته جمهوری اسلامی ایران در زمینه کروزها حرف های زیادی برای گفتن دارد اما این نوع از موشک، چالش های خاص خود را دارد که از جمله آن می توان به سرعت پایین موشک اشاره کرد که احتمال هدف قرار گرفتن آن را پیش از اصابت به هدف افزایش می دهد اما موشک خلیج فارس با سرعتی مافوق صوت و عملکرد بالستیک، تمام معادلات حاضرین در خلیج فارس را برهم زد.

این موشک با شعاع بُرد عملیاتی ۳۰۰ کیلومتر،  به صورت هدایت ترکیبی عمل می‌کند به طوری که جستجوگر آن در فاز نهایی بر روی هدف قفل کرده و در این حالت، شناور دشمن هیچ راه گریزی از اصابت آن -که کلاهکی با حدود ۴۵۰ کیلوگرم مواد منفجره دارد- نخواهد داشت. سوخت موشک خلیج فارس جامد است و این موشک توسط مرکز تحقیقاتی نیروی هوافضای سپاه طراحی و توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شده و یکی از شاهکارهای سردار شهید حسن طهرانی مقدم به حساب می‌آید.

خلیج فارس در حقیقت نسل جدیدی از موشک فاتح ۱۱۰ محسوب می‌شود اما با توجه به شکل طراحی دماغه این موشک می‌توان به تفاوت بین این خلیج فارس و فاتح پی برد.

به نظر می‌رسد موشک خلیج فارس در نوک کلاهک خود از یک سامانه الکترواپتیک پیشرفته برای کشف اهداف در هنگام بازگشت به جو بهره می برد که این امکان را به موشک می‌دهد تا در زمان حمله، مستقل بوده و خود اقدام به کشف هدف کرده و خود را به سمت هدف هدایت کند.

نامبُردطولوزن مسلحوزن سرجنگینوع سوختقطر جدایشماموریت
خلیج فارس۳۰۰ کیلومتر۸٫۹۰ متر۳۷۳۰ کیلوگرم۴۵۰ کیلوگرمجامد۶۸ سانتی متردریایی

هدفی که «خلیج فارس» مامور انهدام آن است، بسیار بزرگ بوده و یک غول تمام فلزی با وزنی در حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تن و  با ابعادی در حدود ۳۰۰ متر طول و بیش از ۷۰ متر عرض به شمار می‌رود‌. ناوهای هواپیمابر از بزرگترین کشتی‌های موجود در دریاها بوده که علاوه بر ابعاد بسیار عظیم خویش کاملا زره پوش هستند.

 نوع مطلب :
برچسب ها : موشک، شهید تهرانی مقدم،
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شهید حسن تهرانی مقدم
دانشمند برجسته و پارسای بی ادعا
درباره وبلاگ

کسانی را که در راه خدا کشته شده‏ اند مرده مپندار، بلکه زنده ‏اند و نزد پروردگارشان به ایشان روزی می‏دهند.
از فضیلتی که خدا نصیبشان کرده است شادمانند و به آنها که در پی شان هستند و هنوز به آنها نپیوسته‏اند بشارت می‏دهند که بیمی بر آنها نیست و اندوهگین نشوند.
سوره آل عمران ؛ آبات ۱۶۹ -مدیر وبلاگ : گمنام گمنام
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب و محیط سایت چگونه است؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ابزار تلگرام